Veterný mlyn a demokracia - Pokračovanie

4.4.2010

B,Demokracia
1.Účel - Demokraciou nazývame vládnutie parlamentných strán volených ľuďmi na dĺžku volebného obdobia.Volebné právo je zakotvené v ústave.Prostredníctvom volených zástupcov politických strán je zabezpečená parlamentná pluralita názorov.

2.Konštrukcia - počet volených zástupcov v parlamente zodpovedá percentuálnemu podielu hlasov, ktoré dostala politická strana vo voľbách. Parlament je zložený z pravicových, pravo a vľavo od stredu orientovaných strán, ľavicových strán a nezávislých,ktoré vytvárajú koaličné a opozičné zoskupenia.Víťazná strana má právo zostavovať vládu. Prezident prijíma do rúk demisiu starej vlády a zároveň vymenuváva novú vládu na základe predložených návrhov koaličného zoskupenia.


3.Princípy - platí zásada väčšiny.Aké zoskupenie si presadí zákon, taký bude platiť do doby, kedy ho druhá
strana nezmení.Ústavný zákon môže zmeniť len 3/5 väčšina všetkých poslancov.Schvaľovanie zákonov sa odráža hlavne v hospodárskej , a tým súvisiacej sociálnej oblasti.

4.Použité médium - ,, sila slova a argumentov'' jednotlivých poslancov, ktorí sa snažia presvedčiť ostatných o správnosti svojich názorov.Odsúhlasením väčšiny a po proceduálnych úkonoch sa návrh stáva zákonom. Zle vytvorený zákon ( o daniach, sociálnom zabezpečení, školstve a zdravotníctve ) môže negatívne ovplyvniť vývoj štátu na ďalšie generácie.
Špatný ,, Zákon '' nie je pokazená súčiastka ako u veterného mlyna,ktorá sa hneď vymení a mlyn melie ďalej !


5.Vývojové stupne - ľudstvo pokiaľ prišlo k demokracii, ako k pluralitnému politickému vládnutiu muselo prekonať vývojové stupne :
- pravekú spoločnosť založenú na rodovom - matriarchálnom  a patriarchálnom riadení
- otrokárstvo
- feudalizmus
- kapitalizmus
- socializmus a rozvinutý socializmus
- fašizmus
- komunizmus

6.Nevýhody - parlament je zložený z koaličných a opozičných strán približne v rovnakom pomere.
Ideálny pomer 3 : 1 - traja koaliční poslanci na jedného opozičného je len teoretickým predpokladom.
Pri tomto pomere by dochádzalo k ,, diktátorskym praktikám '' vládnucej koalície. Nejasná budúcnosť a zahmlené ciele dávajú koalíciu do pozície staviteľa domu s neistými základmi a  opozíciu do role, ktorá dom z druhej strany rozoberá. Parlament sa stáva nie miestom, kde dobré argumenty víťazia, ale ringom, kedy si súperi dávajú pod pás.

  Uveriť vo fungujúcu demokraciu s prosperujúcou ekonomikou tak znamená najprv uveriť, že veterný mlyn bude pracovať na plný výkon počas celého roka.A keď sa tak stane, potom bude fungovať aj demokracia s prosperujúcou ekonomikou !