Veterný mlyn a demokracia

4.4.2010

Kritik by mohol namietať:,,Ako možno porovnávať dve nesúvisiace veci ? ''
Na prvý pohľad sa zdá,že naozaj sa jedná o dve rôzne veci,ale spoločné majú vnútornú, skrytú podstatu vesmíru a tým je pohyb.Naozaj boli vymyslené, aby dávali veci do pohybu.Vec je dobrá vtedy, ak je z nej úžitok a uľahčuje prácu . Poďme ich analyzovať :


A, Veterný mlyn
1.Účel - využiť silu vetra na uľahčenie práce mlynárovi.Zvýšiť produkciu múky a zabezpečiť obživu ľudí.

2.Konštrukcia - je drevená. Pozostáva z veternej ružice s viacerými lopatkami uchytenými  na hriadeľ.Súbor rozvodov napojených na hriadeľ spôsobuje otáčanie mlynského kameňa.Medzi pohybujúci a pevný kameň sa sype pšenica, ktorá sa melie na múku.

3.Princíp otáčania - na lopatky tlačí prúdiaci vzduch.Na prednej strane vzniká pretlak a na zadnej podtlak.Rozdiel tlakov spôsobuje otáčanie lopatiek.Pri zlom nastavení lopatiek je na prednej strane veľký tlak,ktorý spôsobuje spomalenie otáčania.

4.Použité médium - vietor rôznej sily, závislý od ročného obdobia a počasia.Pri nárazoch vetra na lopatky dochádza k ich zlomeniu a znefunkčneniu mlyna.Práca v mlyne je prerušená na neurčitú dobu.Obyvatelia si musia dorobiť múku sami doma.

5.Vývojové stupne
 - veterný mlyn s drevenou konštrukciou.Mlyn si natáčal mlynár manuálne do smeru vetra.

- veterný mlyn s drevenými lopatkami a kamennou stavbou

-veterný mlyn ako veterná elektráreň

U veterných elektrární sa používajú samonastavitelné lopatky, podľa prietoku vetra,aby nedochádzalo ku kmitaniu vrtule.

6.Nevýhody - súvisia s nestálosťou veterných podmienok.Veterné mlyny sa stavali na miestach morských pobreží a riek,otvorených plání, kde je prúdenie vzduchu stabilné po určitú dobu, ale nie stále počas celého roka. Tam, kde neboli podmienky, boli veterné mlyny nahrádzané vodnými mlynmi.

Na pohon sa používal rozdiel hladín a kinetická energia pretekajúcej vody.Stálosť prietoku bola zabezpečená malou zdržou.Najväčší výkon dával vodný mlyn v jarnom období, kedy bolo vody dostatok,ale menej práce.